Search

0 PLN 1000 PLN

Find accommodation Choose a province

Teleśnica Sanna

Teleśnica Sanna (lub Telesznica Sanna) – wieś założona przed rokiem 1530, obecnie znajduje się na dnie Jeziora Solińskiego. W latach 20. XX w. mieszkało tam około 720 mieszkańców.


We wsi znajdowała się XIX w. cerkiew rozebrana w latach 50. XX w. Obecnie na półwyspie zwanym Półwyspem Brossa odciętym od świata (brak dróg dojazdowych – możliwość dotarcia jedynie łodzią od strony Zatoki Teleśnickiej) mieszka Krzysztof Bross – legenda Bieszczadów, wraz z rodziną.

Z Teleśnicy pochodziła Aleksandra Niesiołowska uczestniczka powstania styczniowego z roku 1864, córka właściciela wsi Teleśnica i Sokole Anzelma Niesiołowskiego.

Do roku 1939 we wsi znajdował się dwór którego właścicielem był Emil Roiński i Jan Rutkowski.

Synem Jana Rutkowskiego był min. Kazimierz Rutkowski, artysta malarz, legionista, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Znany min. jako założyciel grupy artystycznej „Zwornik”. (źródło: Praca dyplomowa Małgorzata Ratajczyk w ASP Poznań). Po zajęciu Lwowa przez wojska sowieckie, współtworzy zalążki ZWZ i jest pierwszym dowódcą (pseudonim „Kapitan Smrek”). Uwięziony przez NKWD w 1941, rozstrzelany przez sowietów w więzieniu na Zamarstynowie w czerwcu 1941 r. Jego losy prześledził lwowski „Memoriał” (p. Feduszczak).

 

Źródło : Wikipedia