Search

0 PLN 1000 PLN

Find accommodation Choose a province

Rabe k. Ustrzyk D

Rabe (w latach 1977-1981 Podgórze) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Czarna przy drodze wojewódzkiej nr 896. W miejscowości znajduje się rzymskokatolicki kościół filialny pw. św. Rodziny należący do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Czarnej Górnej.

Na pobliskiej przełęczy został śmiertelnie ranny jeden z dowódców Konfederacji Barskiej Franciszek Pułaski, rotmistrz przemyski, kuzyn Kazimierza Pułaskiego.

W latach 1939-1941 oraz 1944-1951 miejscowość należała do ZSRR, miejscowa ludność została całkowicie wysiedlona. Od roku 1952[1] od nowa zasiedlona głównie przez przesiedleńców z okolic Sokala.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa krośnieńskiego.


Turystyka

Rabe jest jednym z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie, kopalnie ropy naftowej istniały tu przed rokiem 1884.

    Information icon.svg Osobny artykuł: Cerkiew św. Mikołaja w Rabem.

Wieś leży na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego.

We wsi znajduje się cerkiew greckokatolicka pw. Świętego Mikołaja, zbudowana w 1858 (według innych źródeł ok. 1852 r.). Obok cerkwi wzniesiono murowaną dzwonnicę. Po 1951 roku opuszczona, służyła jako magazyn, od 1971 kościół rzymskokatolicki, Wewnątrz zachował się ikonostas współczesny cerkwi. Cerkiew w Rabem jest orientowana, trójdzielna, o konstrukcji zrębowej i ścianach pokrytych gontem, jest jednym z nielicznych reprezentantów nurtu klasycyzującego drewnianej architektury cerkiewnej.

 

Źródło : Wikipedia