Search

0 PLN 1000 PLN

Find accommodation Choose a province

Radoszyce

Radoszyce – wieś w gminie Komańcza (powiat sanocki, województwo podkarpackie), nad potokiem Barbórka, u stóp granicznego pasma Beskidu Niskiego.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie krośnieńskim.

W miejscowości znajduje się kościół rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Wspomożycielki.

Historia

Miejscowość ta wyznaczała granicę szlaku osadnictwa polskiego, kolonizowanego później powtórnie przez Wołochów. Pierwsze zapisy, pochodzą z 25 czerwca 1361 (Kod. Dyplomat. Małopolski., III, 143) w którym to roku król Kazimierz Wielki nadaje braciom Pawłowi i Piotrowi Balom z Węgier opuszczone wsie: Zboiska, Wisłok i Radoszyce. Wieś była w posiadaniu Mikołaja Herburta Odnowskiego około roku 1539.

Do 1914 wieś należała do powiatu sądowego Sanok, gmina Bukowsko. W roku 1898 wieś liczyła 1010 mieszkańców oraz 153 domy, powierzchnia wsi wynosiła 18,29 km². W okresie zaborów funkcjonowała na wsi szkoła. Od listopada 1918 do stycznia 1919 Republika Komańczańska.
Dawne nazwy

  •     Radoczice – 1361 – lokacja na prawie niemieckim
  •     Radoszyce – 1441 – lokacja na prawie wołoskim
  •     Radoschice – 1445
  •     Radoszyce – 1515
  •     Radożyce – 1867
  •     Radoszyce – 1877


Nazwiska mieszkańców

Nazwiska mieszkańców z roku 1772: Lanmik, Szpak, Bilik, Fudał, Kucenda, Maslanik, Makar, Pietruszka, Łysek, Hopta, Capik, Paszko, Płatek, Barszcz, Dołbanicz, Dołzycki, Gucza, Dragan.
Religia
Cerkiew pw. św. Dymitra

Parafia łacińska w Bukowsku do roku 1947, obecnie w Komańczy. W centrum wsi cerkiew pw.św. Dymitra z 1868, z zabytkowym ikonostasem, obecnie kościół rzymskokatolicki. Kościół filialny znajdował się w Osławicy

Przed II wojną światową Radoszyce były bardzo popularnym miejscem pielgrzymek grekokatolików do kapliczki z ikoną Matki Boskiej. Do przedwojennej tradycji powrócono z końcem XX wieku, a na odpust przyjeżdżają dziś pielgrzymi nie tylko z Polski, ale także ze Słowacji i z Ukrainy.

Uroczystości pielgrzymkowe odbywają się zawsze w dziewiąty czwartek po Zmartwychwstaniu Pańskim według kalendarza juliańskiego. Odpust połączony jest z łemkowskim kiermaszem "Radoszyckie Źródełko – Spotkanie przy granicy". Co roku towarzyszy mu zabawa i festyn.
Transport

Przez Radoszyce przebiega droga wojewódzka (DW897) stanowiąca część dużej pętli bieszczadzkiej. Z nią połączona jest droga powiatowa prowadząca na Słowację. Po stronie słowackiej droga ta prowadzi do Medzilaborec i historycznego regionu Zemplín.

Przed 21 grudnia 2007 funkcjonowało drogowe przejście graniczne Radoszyce-Palota na Przełęczy Radoszyckiej.

Przez przełęcz i wieś biegnie szlak śladami dobrego wojaka Szwejka.

 

Źródło : Wikipedia