Search

0 PLN 1000 PLN

Find accommodation Choose a province

Wetlina Bieszczady

Wetlina – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Cisna, nad potokiem Wetlina, na granicy Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, przy drodze wojewódzkiej nr 897.

Nazwa miejscowości pochodzi od rodzaju wierzby "wetlyny"[1]. Wieś należała do posiadłości rodu Kmitów. We wsi znajduje się rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.


Historia

Wieś lokowana na prawie wołoskim. Do 1553 r. Wetliną władał Piotr Kmita Sobieński, a po jego śmierci - bezdzietna wdowa Barbara Kmita z Herburtów. Po śmierci Barbary w 1580 r. wieś przejął jej brat, Stanisław Herburt.

25 września 1944 wieś została zajęta przez wojska radzieckie[2].

Do 1945 zamieszkana przez Bojków, od 1945 całkowicie wysiedlona w wyniku walk LWP z UPA, zasiedlana ponownie na przełomie lat 50/60. Pierwszymi nowymi osadnikami byli pracownicy leśni oraz oo. bernardyni.

Wieś położona jest nieopodal źródła Wetlinki, będącej prawobrzeżnym dopływem rzeki Solinki. Od zachodu i południa otoczona jest szczytami górskimi Jawornik, Paportna (1198 m n.p.m.), od północy ciągnie się Połonina Wetlińska ze szczytem Roh (1255 m n.p.m.).

W Wetlinie znajdowała się największa cerkiew w Karpatach - pięciokopułowa na planie krzyża. Dziś na jej miejscu znajduje się kościół katolicki.

We wsi znajduje się pomnik żołnierzy WOP, którzy zginęli w walkach z oddziałami UPA.
Turystyka

Przez Wetlinę biegnie nieczynna już dzisiaj trasa Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. We wsi znajduje się Dom Wypoczynkowy PTTK, Schronisko Młodzieżowe, oraz jeden hotel, wiele pensjonatów i kilka lokali gastronomicznych. Do 2005 roku w Górnej Wetlinie odbywał się największy w Polsce festiwal poezji śpiewanej "Bieszczadzkie Anioły". Od 2006 przeniesiono go do Dołżycy k. Cisnej. Od 2003 roku w każde wakacje odbywa się Festiwal "Jazz w Starym Siole" (zazwyczaj ok. 6 koncertów w okresie wakacji), a od maja 2007 odbywa się festiwal muzyki reggae. Wetlina stanowi jedną z głównych bieszczadzkich baz turystycznych. W roku 2006 wokół Wetliny wytyczonych zostało ok. 20 km narciarskich tras biegowych.

 

Źródło : Wikipedia