Search

0 PLN 1000 PLN

Find accommodation Choose a province

Puławy

Puławy – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Rymanów, położona nad Wisłokiem, oraz w bocznej dolinie niewielkiego potoku (Puławy Górne), na stoku Bukowicy.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie krośnieńskim.


Historia

Wieś lokowana była na prawie wołoskim w 1572 roku na terenie, gdzie wydobywano karpacką niskoprocentową rudę żelaza (darniówkę), przetapianą metodą dymarkową i przekuwaną w miejscowych kuźniach, zwanych hamrami. W 1831 r. wybudowano tu cerkiew.

Do 1914 r. powiat sądowy w Sanoku, gmina Bukowsko. Parafia łacińska w Nowotańcu. W 1898 r. wieś liczyła 782 mieszkańców oraz 125 domów, powierzchnia wsi wynosiła wtedy 11,54 km². Częścią wsi była również wólka Wernejówka. Od listopada 1918 do stycznia 1919 Republika Komańczańska.

21 sierpnia 1944 r. - patrol plutonu majora Adama Winogrodzkiego dowodzony przez kaprala Polano zaskoczył Niemców w szkole w Puławach, zdobywając: broń, 5 koni, i 2 wozy z żywnością, z obuwiem i sprzętem wojskowym.

Wieś dzieli się na Puławy Dolne oraz Puławy Górne. Obecnie we wsi znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, a zimą i latem w Puławach Górnych czynna jest popularna w regionie kolej linowa w Ośrodku Sportów Zimowych KiczeraSki na wzgórzu Kiczera (640 m n.p.m.).

Do lat 40. XX w. była to wieś o ludności łemkowskiej wyznania prawosławnego. Po jej wysiedleniu w ramach Akcji "Wisła" opustoszała. W 1969 roku osiedlili się tu Polacy z Zaolzia, wyznania zielonoświątkowego.

W Puławach Górnych znajduje się zbór Ewangelicznej Wspólnoty Zielonoświątkowej.

 

Źródło : Wikipedia