Agroturystyka Bieszczady, Apartament Bieszczady, Chatki Bieszczady, Domki Bieszczady, Dom Bieszczady, Dworek Bieszczady, Gościniec Bieszczady, Hotel Bieszczady, Hotelik Bieszczady, Karczma Bieszczady, Kwatery Bieszczady, Noclegi Bieszczady, Osada Bieszczady, Ośrodek Bieszczady, Park Bieszczady, Pensjonat Bieszczady, Pokoje Bieszczady, Sanatorium Bieszczady, Siedliska Bieszczady, Schronisko Bieszczady, SPA Bieszczady, Uzdrowisko Bieszczady, Willa Bieszczady, Wyciąg Narciarski Bieszczady, Zajazd Bieszczady, Noclegi w pobliżu Jeziora Solińskiego, Noclegi w okolicy Polańczyka , Domki Solina, Domki Polańczyk, Wyżywienie Bieszczady
Jaworzec – nieistniejąca obecnie wieś w Bieszczadach, na terenie Gminy Cisna, na prawym brzegu rzeki Wetlinki, ok. 3 km na północ od Kalnicy.
Lokowana na prawie wołoskim przed 1580 przez Kmitów. Do 1553 Jaworzec dziedziczy Piotr Kmita Sobieński, a po jego śmierci znajduje się on w posiadaniu bezdzietnej wdowy Barbary Kmity z Herburtów. W 1580 po śmierci wdowy wieś przechodzi w posiadanie jej brata Stanisława Herburta. W XVII wieku znana jako siedziba beskidników. W 1921 liczyła 78 domów i 501 mieszkańców (497 wyznania greckokatolickiego, 4 osoby wyznania mojżeszowego).
Po II wojnie światowej wieś została całkowicie wysiedlona i zniszczona. W kwietniu 1945 ukraińscy nacjonaliści z UPA zamordowali trzy rodziny cygańskie, które przeżyły tutaj okupację niemiecką[potrzebne źródło]. Do dzisiaj zachował się żelazny krzyż na cokole z piaskowca ufundowany przez mieszkańców Jaworca dla upamiętnienia zniesienia pańszczyzny w 1848.
Przez Jaworzec prowadzą szlaki turystyczne na Połoninę Wetlińską oraz do rezerwatu przyrody "Sine Wiry". Znajduje się tutaj także bacówka PTTK, która rozpoczęła swoją działalność wiosną 1976.
Turystyka
W Jaworcu znajduje się jedynie bacówka PTTK, która rozpoczęła swoją działalność wiosną 1976. Tutaj ma swój początek ścieżka historyczna "Bieszczady Odnalezione" po nieistniejących już wsiach Jaworzec, Łuh i Zawój. W ramach wytyczonej i oznakowanej trasy, tablice informacyjne wskazują granice wsi, miejsca po cerkwiach, cmentarze oraz garść zebranych przez Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic relacji żyjących jeszcze, starych mieszkańców tych wsi, przymusowo wysiedlonych w latach 1945-1947.
Źródło : Wikipedia
Chcesz kupić działkę, dom w Bieszczadach ? skontaktuj się z namil: lesko@globarealestate.pl, 134696732, 696649788
Arłamów, Baligród, Bukowiec p.leski, Buk, Bukowiec p.bieszczadzki, Bystre p. leski, Bystre p.bieszczadzki, Caryńskie, Chmiel, Chrewt, Cisna, Dołżyca k. Cisnej, Dołżyca k. Komańczy, Duszatyn, Hoczew, Jawornik, Kalnica k. Wetliny, Kalnica k. Sanoka, Karlików, Komańcza, Krościenko, Lesko, Lutowiska, Myczkowce, Polana, Polańczyk, Puławy, Rabe k. Baligrodu, Rabe k. Ustrzyk D, Radoszyce, Solina, Ustrzyki Dolne, Ustrzyki Górne, Weremień, Werlas, Wetlina, zobacz Więcej Miejscowości W Bieszczadach >>>Kliknij Tutaj<<<